Gönüllerin Şehri Konya


Konya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Sadece kültür turizmi için değil inanç turizmi için de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist burayı ziyaret ediyor. İşte Konya'da görmeniz gereken yerler:

1. Mevlana Müzesi

Tüm dünyayı etkileyen felsefesi nedeniyle Mevlana Celaleddin Rumi’nin Türk ve İslam kültüründeki yeri oldukça büyük… Bu sebeple günümüze kadar korunarak gelmiş ve müzeye çevrilmiş olan Mevlevi Dergahı, artık en çok ziyaret edilen müzelerden biri. 1926’dan bu yana aktif olan müzede en çok ilgiyi Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesi, Kubbe-i Harda yani Yeşil Kubbe çekiyor. Mevlana Türbesi ve Müzesi her gün ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlıyor.

2. Kyoto Japon Parkı

Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesi olan Konya Japon Parkı, yemyeşil doğası ve güzel manzarası ile dikkat çekiyor. Konya ile Kyoto arasındaki kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla 2010 yılında hizmete açılan park, her gün 08.00-23.00 saatleri arasında gezilebiliyor. Burada yer alan Japon Parkı Restoran’da da oldukça zengin bir menü sunuluyor.

3. 80 Binde Devr-i Alem Parkı

2014 yılında açılan 80 Binde Devr-i Alem Parkı, üç farklı bölümden oluşuyor. Hareketli dinozorların arasında gezinebileceğiniz T-Rex Parkı, masal dünyasından öğeler bulunduran Pamuk Şekeri Parkı ve tarihi, kültürel miraslarımızı yansıtan 120 minyatür ile ziyaretçilerini ağırlayan Cihan-ı Türk Parkı farklı konseptleri ile ailece renkli bir gün geçirmenizi sağlayacak.

4. Alaeddin Camii ve Sultanlar Türbesi

Konya’nın merkezinde, Alaeddin Tepesi üstünde bulunan Alaeddin Camii, şehirdeki inanç turizmi açısından oldukça önemli bir nokta… Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud zamanında yapımına başlanan cami, I. Alaeddin Keykubad zamanında tamamlandı ve bu ismi aldı. Anadolu Selçuklu türbe mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Sultanlar Türbesi de Alaeddin Camii’nin içinde bulunuyor.

5. Beyşehir Gölü

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, kalkerli bir arazi içinde yer alıyor ve yer altı suları ile besleniyor. Göl üzerinde Hacı Akif, İğdeli, Kızkulesi, Akburun, Mada, Yılanlı, Külbent gibi büyüklü küçüklü 23 ada bulunuyor.İletişime Geçin